Misteri i trenit blu


Një tren shumë i bukur përshkon hekurudhën që lidh Londrën gri me plazhet e ngrohta të rivierës franceze; është Treni Blu, treni i multimiliarderëve, në të cilin nuk mungojnë skandalet dhe pasuria, por edhe ku krimi mund të nxjerrë…


>>Lexo më tepër
Zonja e krimit


Tregimet më të zgjedhura nga Agatha Christie, autores më të famshme të librave të verdhë, mjeshtres së ndërtimit të enigmave të pabesueshme policore që e tërheqin lexuesin si me magnet. Hetuesit më të jashtëzakonshëm…


>>Lexo më tepër
Eksodi


Eksodi është emri i një anijeje me të cilën një grup refugjatësh hebrenj, të internuar nga anglezët në një kamp përqendrimi në Qipro, më 1947, arrin të arratiset dhe pas një mijë peripecish, shkel në Tokën…


>>Lexo më tepër
E fshehta e sëndukut spanjoll


Në 14 tregimet e novelat e kësaj përmbledhjeje interesante do të takoni një emër: ­detektivin belg Herkul Puaro. Atë e kërkojnë të gjithë, për të zgjidhur një situatë, për të zbuluar një krim, një vjedhje…


>>Lexo më tepër
Flaka misterioze e mbretëreshës Loana


Jambo, një librar antikuarësh që jeton në Milano, ka pësuar një goditje cerebrale dhe jeton në mjegull. Humbja e kujtesës së tij është e çuditshme - ai mund të kujtojë përmbajtjen e çdo libri që ka lexuar, çdo…


>>Lexo më tepër
Më befaso!


Deni dhe Silvi janë bashkë prej dhjetë vjetësh. Një martesë e lumtur, dy vajza të këndshme binjake, një shtëpi e bukur, një jetë e lumtur. Janë një çift kaq në harmoni, saqë kur njëri nis të flasë, frazën…


>>Lexo më tepër
Shtatë motrat. Historia e Majës


E bukur e njëherazi e ndrojtur dhe e vetmuar, Maja është e vetmja nga gjashtë motrat që jeton ende me babain në Atlantis, kështjellën përrallore buzë Liqenit të Gjenevës. Por, teksa gjendet në Londër te një mikeshë, merr…


>>Lexo më tepër
Asgjë të re nga fronti i perëndimit


Kantoreku është profesor i Bojmerit, Kropit, Mylerit dhe Lerit, 18-vjeçarë gjermanë kur oshtimat e predhave të luftës së madhe gjëmojnë nga njëra anë e Europës në tjetrën. Një burrec i rreptë i veshur në gri, me…


>>Lexo më tepër
Vrasje në Orient Ekspres


Ndërsa udhëton në trenin legjendar Orient Ekspres, detektivi i pakrahasueshëm e i paarritshëm Herkul Puaro është i detyruar të merret me një vrasje misterioze. Ndërsa treni është i bllokuar në dëborë, një ndër pasagjerët…


>>Lexo më tepër
Dëshmitari i akuzës


Aventurat më interesante të Herkul Puarosë, detektivit shtatshkurtër belg, me “qelizat gri” të pagabueshme; të mis Marpëllit, plakës simpatike e beqare të pasionuar pas historive të krimit; të Parker Pajnit misterioz, njeriut që…


>>Lexo më tepër
Net pa gjumë, puthje për mëngjes


Frymëmarrja e vajzës sate që fle mbi ty, duke të përjargur bluzën e tutave. Net të kaluara duke punuar dhe net të tjera duke përgjuar vajzat. Gërshetat e krehura keq, këpucët për t’u lidhur, gudulisjet, “lëpirjet”,…


>>Lexo më tepër
Rrëfenjat e Bardit Bidëll


"Rrëfenjat e Bardit Bidëll" janë një përmbledhje e përrallave të shkruara për fëmijët magjistarë apo shtriga. Për shekuj me radhë ato kanë qenë rrëfenja popullore, me të cilat i vinin fëmijët në gjumë.…


>>Lexo më tepër
Mortina. Një histori që të shkul së qeshuri


Mortina është një vajzë, që ndryshon paksa nga të tjerat: ajo është një vajzë zombi. Jeton në Vilën e Rrënuar me teton Yllshuar dhe ka për shok një zagar albin, Rrodhen, nga i cili nuk ndahet kurrë. Mortina digjet nga dëshira…


>>Lexo më tepër
Mortina dhe kushëriri i tmerrshëm


Mortina dhe shoku i saj më i mirë, një zagar albin i quajtur Rrodhe, jetojnë me teton Yllshuar dhe e kalojnë kohën duke luajtur me fantazmat e Vilës së Rrënuar. Një ditë prej ditësh, ndodh diçka e papritur: disa fëmijë të…


>>Lexo më tepër
Mortina dhe shoku i saj fantazmë


Kush është fantazma misterioze që përpiqet të hyjë në Vilën e rrënuar pikërisht në prag të festës së Vitit të Ri Antik? Së bashku me Rrodhen, zagarin besnik, Mortina kërkon ta ndihmojë, që të marrë…


>>Lexo më tepër
Një shkollë për Lavinjën


Falë magjisë së unazës që mori dhuratë nga një zanë, Lavinja, dikur shitësja e vogël e shkrepëseve, u bë e pasur. Tani jeton në Grand Hotel, udhëton me makinë dhe ndjek Institutin Prestigj & Sukses. Por ajo ka mbetur Lavinja…


>>Lexo më tepër
Olga prej letre. Xhumi i zi


Është dimër në Baliko, fshati është i mbuluar me borë dhe Krishtlindja po afrohet. Banorët përballen me acarin që ka mbërthyer luginën dhe Olga i ngroh ata me tregimet e veta. Ka gati një histori të re, që del nga zbrazëtia…


>>Lexo më tepër

Çështje të sistemit foljor dhe ndërtimet krahasore në gjuhën shqipe

Autori: Kujtim Kapllani
800 lekë
ISBN 978-9928-103-23-9
Libri që lexuesi po merr sot në dorë, është fryt i një pune shumëvjeçare, këmbëngulëse, të lodhshme dhe me cilësi të mirë e doktorit të shkencave Kujtim Kapllani; studiues i zellshëm i gjuhës shqipe. Lënda e zgjedhur për këtë vëllim ndahet në dy pjesë. Në pjesën e parë janë dy studime gjuhësore: Çështje të sistemit foljor... dhe Ndërtimet krahasore në gjuhën shqipe, kurse në pjesën e dytë, Studime në fushën e kulturës së gjuhës, janë katër portrete albanologësh (M. Lamberc, A. Xhuvani, A. Kostallari, Sh. Demiraj) dhe disa shkrime me vëzhgime për gjuhën e shtypit. Temat e trajtuara prej autorit janë të larmishme dhe me shumë interes si për teorinë e mirëfilltë gjuhësore, ashtu edhe për gjuhësinë e zbatuar, për shkollën. Kështu, qysh në fillim të këtij libri trajtohen gjerësisht kategoritë e përgjithshme gjuhësore, si p.sh., kriteret e klasifikimit të fjalëve në klasa e nënklasa, duke cituar studiuesit; por duke shënuar edhe veçoritë e shqipes, si p.sh., valencat e foljeve, foljet argumentuese, emrat argumentues dhe joargumentues etj. Po kështu vepron autori edhe kur trajton çështje më të veçanta të përgjithshme. Për kategorinë e kohës si formë e ekzistencës së materies, shtjellohet ndërvarja kohë mitike a kozmike/kohë aktuale dhe kohë subjektive. Kjo e fundit, si përftesë e shkrirjes së panoramës së ngjarjeve të dikurshme me përjetimet e çastit në një fragment të rrjedhës ligjërimore, mundëson përdorimet e formave foljore me vlera dytësore dhe ndërkëmbimin e tyre.
  • Kujtim Kapllani

    Kujtim Kapllani ka qenë mësues e drejtor në shkolla të Tiranës, inspektor në Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës; drejtor i Drejtorisë Arsimore të Qytetit të Tiranës. Nga viti 1995 është lektor i sintaksës në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja dhe pedagog i jashtëm pranë Departamentit të Gjuhës Shqipe në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë. Ka përfunduar specializimin L’Education à la Légalité en Europe et le rôle des écoles,…
    >>lexo më shumë